Miként is jön létre a tetovált kép? A tetoválás során tűvel áthatolnak a bőr felső rétegén, és festékanyagot juttatnak be. A kép azért lehet tartós, mert a tinta nem az állandóan megújuló hámrétegbe, hanem a kb. 3 milliméter mélyen lévő irharétegbe kerül. A készítés során tehát tetováló tű segítségével idegen anyagot juttatnak a szervezetbe, ezért nagyon fontos a higiéniai szabályok betartása, és a seb helyes gondozása.
Régi-új technika
A tetoválás nem mai találmány, i.e. 3300-ból származó mumifikált testeken is felfedezték nyomait. Ma is hagyományos testdíszítésnek számít egyes törzsenél, ahol az életkornak, társadalmi rangnak megfelelően készítik el a rajzokat. Gyakran használt megoldás, hogy a bőrbe tűvel mintát szúrnak és azt eltávolíthatatlan festékekkel dörzsölik be.
Gondold meg!
Szülői vélemény. A szalonokban 18 éves kor felett bárki készíttethet magának tetoválást. Érdemes azonban megbeszélni szüleiddel, mit gondolnak az ötletről. Támogatják vagy ellenzik a tetoválást? Meg lehet őket győzni? És ha kifejezetten ellene vannak, szeretnéd-e vállalni a jövőbeli konfliktusok sorozatát?
A hosszú táv. Fog-e tetszeni a választott kép, amikor idősebb leszel? Passzol olyan ruhákhoz, amiket hordani szeretsz? És nem utolsó sorban, megfelel-e annak a karriernek, amit a jövőben elképzelsz magadnak? Sajnos sok munkakörben még nem számít elfogadottnak a tetoválás, így a nem megfelelő helyre kerülő, rosszul megválasztott szimbólum akár egy munkalehetőség elúszásához is vezethet.
Ezen kívül, ismered a tetoválások eltávolításának kockázatait? A képet eltüntetni csak lézersebészeti beavatkozással lehet, ami egyrészt hegesedést okozhat, másrészt ugyanolyan időigényes (akár több hónapig is tarthat) mint a tetoválás megszerzése, annál viszont jóval drágább procedúra. Emellett nem minden festék távolítható el maradéktalanul a bőr alól, a beavatkozás után pedig a bőr elszíneződhet (sötétebbre vagy világosabbra), és nem megfelelő gondozás mellett el is fertőződhet.
Kockázatok tetováláskor:
Légy résen, amikor kiválasztod a procedúra helyszínét. Kérdezz utána, melyik szalont ajánlják a tapasztaltabb kliensek, kerüld el a kétes hírű helyeket. A szalonnak rendelkeznie kell engedéllyel, és működési szabályzattal. Nézd meg, hogy nem járt-e le! Ugyanúgy, mint egy orvosi rendelőnek, a tetováló szalonnak is meg kell felelnie bizonyos higiéniai követelményeknek! Ha ezek nem teljesülnek, inkább állj tovább. Nem érdemes kockáztatni.
Alapvető fontosságú, hogy a tetováló művész gyakorlott legyen a szakmájában. Mivel egy életre szóló művet tetetsz magadra, nem mindegy, hogy ki készíti. Kérdezd meg, hány éves tapasztalattal rendelkezik a tetoválások terén, és megvan-e a megfelelő végzettsége. Kérd meg, hogy mutasson fotókat az előző munkáiról, nem csak úgy tetoválásokról általában, hanem azokról, amelyeket valóban ő készített.
Mivel a tetoválás során a tű érintkezik a véreddel, higiénikus körülményekre van szükség. Az alábbiakra kell figyelned:
Mire ügyelj a tetoválás előtt?
Teendőid a tetoválás elkészülte után…
A tetoválás gyakorlatilag egy nyílt seb, ezért gondoskodni kell róla.